۳ دلیل برای سقوط ۳۰ درصدی قیمت ریپل در دو هفته آینده

تعدادی از شاخص‌های تکنیکال، فاندامنتال و نیز احساسات معامله‌گران در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که قیمت ریپل بعد از جهش ۸ درصدی خود در هفته گذشته، ممکن است تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

به گزارش کوین تلگراف، این خطر وجود دارد که قیمت ریپل در هفته‌های آینده بیش از ۲۵ درصد کاهش یابد. روند نزولی چندماهه و ترس از عرضه بیش از حد توکن‌های «XRP» در بازار از جمله عواملی هستند که این ارز دیجیتال را تهدید می‌کنند.

الگوی نزولی روی نمودار ریپل

بعد از اینکه قیمت ریپل در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین) به دومین اوج تاریخی خود، یعنی ‍۱.۹۸ دلار رسید، قیمت این ارز دیجیتال همواره در یک الگوی مثلث نزولی در حال تثبیت بوده است.

همان طور که در نمودار زیر می‌توانید ببینید، از آن زمان تاکنون ریپل چندین بار به اوج‌های پایین‌تری رسیده است (خط روند نزولی در الگوی مثلث سمت راست) و در عین حال، حمایت محکمی هم در اطراف ۰.۵۵ دلار برای خود ایجاد کرده (خط روند افقی در الگوی مثلث سمت راست) است.

۳ دلیل برای سقوط قیمت ریپل در ماه مارس
نمودار هفتگی قیمت ریپل به دلار.

در هفته منتهی به ۱۳ مارس (۲۲ اسفند)، ریپل دوباره به سقف این مثلث نزولی برخورد کرد. حال، تعدادی از معامله‌گران هشدار داده‌اند که این ارز دیجیتال ممکن است دوباره وارد یک روند اصلاحی شود و به حمایت الگو در نزدیکی ۰.۵۵ دلار برسد. این یعنی ممکن است قیمت ریپل در ادامه ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

شاخص‌ها و عوامل نزولی دیگری که در کنار این مثلث نزولی ایجاد شده‌اند، به چشم‌انداز نزولی ریپل دامن زده‌اند.

برای مثال می‌توان به الگوی کندلی «چکش» نزولی اشاره کرد که در ۱۲ مارس (۲۱ اسفند) در نمودار ریپل ایجاد شد. الگوی چکش نزولی از یک کندل تشکیل می‌شود که بدنه‌ای کوچک و سایه‌ای بلند و روبه‌بالا دارد. این چکش نشان می‌دهد که در اطراف سطح ۰.۸۵ دلار فشار خرید این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد.

۳ دلیل برای سقوط قیمت ریپل در ماه مارس
تشکیل الگوی چکش نزولی در نمودار هفتگی قیمت ریپل به دلار.

علاوه بر این، قیمت ریپل در این روز به مقاومت میانگین‌های متحرک روی نمودار برخورد کرد. این مقاومت، محل تلاقی میانگین متحرک نمایی (EMA) ۲۰هفته‌ای (موج سبزرنگ در نمودار) و میانگین متحرک نمایی ۵۰هفته‌ای (موج قرمزرنگ در نمودار) ریپل بود. همان طور که می‌بینید ریپل نتوانست از مقاومت‌های پیش‌ روی خود عبور کند.

۳ دلیل برای سقوط قیمت ریپل در ماه مارس
نمودار هفتگی قیمت ریپل به دلار و مقاومت‌های مربوط به میانگین‌های متحرک آن.

ترس از عرضه بیش از حد توکن‌های ریپل در بازار

احتمال کاهش قیمت ریپل زمانی افزایش یافت که ریپل لبز (Ripple Labs) اعلام کرد طبق برنامه‌های از پیش تعیین‌شده خود ۸۰۰ میلیون توکن ریپل را به‌طور امانی قفل می‌کند.

در ۳ مارس (۱۲ اسفند) این شرکت ۱۰۰ میلیون توکن ریپل (به ارزش ۴۰ میلیون دلار) را به کیف پول‌های موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل کرد. در همین حال، ۷۰۰ میلیون توکن ریپل (به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار) را در یک حساب امانی نگه می‌داشت. این اتفاق، به شایعه‌هایی مبنی بر عرضه حداقل ۲۰۰ میلون واحد ریپل توسط این شرکت دامن زد. طبق این شایعه‌ها، ریپل لبز برای تأمین بوجه هزینه‌های عملیاتی ریپل و نیز برای توزیع ریپل بین مشتریان این شرکت در سراسر جهان، این مقدار را عرضه خواهد کرد.

ترس معامله‌گران و افزایش فشار فروش به‌خاطر افزایش غیرمنتظره عرضه توکن‌‌های ریپل چندان بی‌سابقه نیست. برای مثال بعد از اینکه خالص عرضه در گردش ریپل تنها در دو روز از ۴۰.۴۶ میلیارد به بیش از ۴۷ میلیارد واحد رسید، قیمت این ارز دیجیتال نیز طی چهار ماه ۵۰ درصد کاهش یافت و به نزدیکی ۰.۶۰ دلار سقوط کرد.

۳ دلیل برای سقوط قیمت ریپل در ماه مارس
نمودار عرضه در گردش ریپل.

با این حال ۸۰۰ میلیون واحدی که ریپل لبز برداشت و قفل کرده، هنوز در رقم خالص عرضه در گردش آن منعکس نشده است.

افزایش ریسک افرادی که سودگیری می‌کنند

عامل دیگری که نشان می‌دهد قیمت ریپل ممکن است ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد، داده‌های پلتفرم سانتیمنت (Santiment) است. این پلتفرم روند احساسات معامله‌گران در شبکه‌های اجتماعی و تأثیر آن بر روند بازار را بررسی می‌کند.

۳ دلیل برای سقوط قیمت ریپل در ماه مارس
نمودار قیمت ریپل در مقایسه با روند احساسات معامله‌گران نسبت به شبکه این ارز دیجیتال.

سانتیمنت گفته است قیمت ریپل تا هفته منتهی به ۱۲ مارس (۲۱ اسفند) بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته و در این مدت میزان جست‌وجو در شبکه‌های اجتماعی برای هشتگ «XRPNetwork» نیز رشد کرده است. این نشان می‌دهد در آینده فشار فروش معامله‌گران این ارز دیجیتال ممکن است افزایش یابد.

سانتیمنت در این باره گفته است:

تاریخ نشان داده است که وقتی میزان جست‌وجوی هشتگ «XRPNetwork» افزایش می‌یابد، معامله‌گران بیشتری به فکر خروج از بازار (فروش) هستند.

منبع: وب سایت ارز دیجیتال

نظرات کاربران